2 min read

31 січня людство зможе спостерігати червоно-блакитний супермісяць

31 січня людство зможе спостерігати червоно-блакитний супермісяць

Місячна повня, яка відбудеться 31 січня буде справді унікальною. Завдяки збігу обставин, вперше за 150 років місяць стане одночасно “блакитним” та червоним. Побачити це явище сповна можна буде у Південно-Східній Азії, Океанії та на Алясці.

Що можна побачити, спостерігаючи за Місяцем?

Спостереження за Місяцем – найпростіша астрономічна розвага, доступна людям. Сама зміна фаз супутника Землі, яка є регулярним і легко передбачуваним явищем, вже здатна привернути до себе увагу. І найяскравішою фазою місячного циклу є повня, коли Місяць розвертається до Землі точно тим боком, на який світить Сонце.

Лібрація Місяця

Іншим процесом, який можна помітити, спостерігаючи за Місяцем, є його лібрація. Лібрація – це складний процес, викликаний тим, що орбіта Місяця відрізняється від ідеальної кругової. І тому відстань від Місяця до Землі та швидкість його руху орбітою можуть сильно змінюватися. Для спостерігача це проявляється у тому, що іноді місяць здається великим, іноді – маленьким, і час від часу він буває повернутий до нас трохи не так, як ми звикли. У таких випадках можна спостерігати деталі, які зазвичай просто не видно.

Тож, коли повня припадає на той момент, коли Місяць знаходиться найближче до Землі, ми бачимо на небі великий яскравий диск Місяця і називаємо це явище супермісяцем. Інше явище, яке можна спостерігати під час повні – місячне затемнення. Орбіта Місяця лежить не у тій самій площині, що і орбіта Землі. Завдяки цьому під час повні тінь від Землі зазвичай проходить вище або нижче Місяця. Але у двох точках орбіти Землі можлива ситуація, коли Земля під час повні опиняється точно між Сонцем та Місяцем і її тінь падає на нього, надаючи нашому супутнику криваво-червоного кольору. Ми називаємо це місячним затемненням.

Порівняння видимих з Землі розмірів супутника: Мікромісяць (Апогей) та Супермісяць (Перигей). У Супермісяці супутник видається на 14% більшим та на 30% яскравішим. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Нарешті, третій випадок пов’язаний з нашим календарем. Місячний цикл складає 28 діб, а у календарному місяці їх може бути більше. Це означає, що інколи протягом календарного місяця можна спостерігати аж дві повні. В такому випадку це називають “блакитним місяцем”. Ні, сам Місяць зазвичай кольору не змінює. Можливо, колись люди спостерігали цю другу за місяць повню крізь забруднену атмосферу, яка дійсно могла надати місяцю блакитного відтінку, і пов’язали ці два незалежні один від одного явища.

Кривавий супермісяць

Цього року 31 січня на повню припадуть одночасно всі три рідкісні явища. Щоправда, мешканці України, рівно як і більшої частини земної кулі, можуть насолоджуватися лише другим за січень супермісяцем – великим та красивим. Часткове місячне затемнення та півтінь, якщо дозволить погода, можна буде спостерігати завтра з 17:11:11 по 18:08:29 за Києвом.

А ось для мешканців Південно-Східної Азії та Океанії, на відміну від звичайного жовто-білого, який був 2 січня, він буде дійсно багряним.

Супермісяць та кривавий місяць
Фото: Jose Antonio Hervas

Тож, якщо хочете побачити, як виглядає криваво-блакитний cупермісяць, терміново беріть квиток на Гаваї. Тільки не забудьте, що до цієї дати місяць там буде червоного кольору, якщо, звичайно, ви не будете знаходитися неподалік від діючого вулкану, або скористуєтесь спеціальним фільтром.