2 min read

Дикі кабани у Швеції стали радіоактивними через дієту з присмаком Чорнобиля

Дикі кабани у Швеції стали радіоактивними через дієту з присмаком Чорнобиля

5 жовтня шведський телеканал SVT повідомив, що проби з 30 тушок диких кабанів, які були взяті місцевою екологічною службою Calluna, дали позитивний результат – 24 зразки показали ознаки значного іонізаційного опромінення.

Радіоактивні кабани у центральній та північній частині Швеції виявились живим прикладом того, що радіаційні аварії створюють нищівні та довготривалі наслідки для навколишнього середовища, навіть за тисячі кілометрів від місця події.

Відгомін Чорнобильської катастрофи

Вибух ядерного реактора на Чорнобильській АЕС у 1986 році викликав радіаційне забруднення прилеглих регіонів, зокрема території Білорусі, Росії та України. Повітряні маси також перенесли хмару радіоактивного пилу до північної та центральної частини Швеції. Шведські дослідники одразу повідомили населення про небезпеку. Була введена заборона на збір ягід та грибів через зараження радіонуклідами.

Дикі кабани в Швеції піддаються опроміненню, харчуючись забрудненими радіонуклідами грибами та ягодами.

Однак, ніхто так і не попередив диких кабанів, які продовжували харчуватися зараженими лісними ягодами та грибами. Через три десятки років ці тварини все ще піддаються високим рівням опромінення через свою дієту з грибів, які корінням досягають глибоких шарів все ще радіоактивного ґрунту.

Ульф Фрикман з еко-консалтингової компанії Calluna нещодавно попередив мисливців з регіону Євлє про небезпеку полювання на кабанів через радіоактивне зараження.

“Це найвищий рівень, який ми коли-небудь вимірювали.”

розповів виданню The Telegraph Фрикман, уточнивши, що рекорд показників був встановлений на одній з тварин.

На думку екологічного експерта, хоча загалом флора та фауна у Швеції знаходяться у безпеці, у цьому випадку радіоактивного зараження винні гриби у північній частині Швеції, які переносять радіоактивні ізотопи з глибини ґрунту. Тварини постійно шукають у землі різне коріння. Це піддає їх впливу залишків радіоактивного йоду та цезію-137.

Розповсюдження хмари радіоактивного пилу від ЧАЕС
Хмара радіоактивного пилу після вибуху на ЧАЕС поширилась на територію Скандинавії та Прибалтики. SVT.se

На користь цієї теорії також говорить той факт, що аналіз тканин оленів та лосів, які харчуються переважно листям та ягодами з кущів, не показав таких рівнів радіоактивного забруднення.

Різні дослідження після чорнобильської катастрофи аналізували вміст ізотопів цезію у різних видах їжі. Японські дослідники також покладалися на ці результати після аварії на атомній електростанції “Фукусіма” у 2011 році. За словами Куніказо Ногучі з Університету Ніхон у Токіо, обсмажуючи м’ясо до середнього рівня та посипаючи його сіллю, можна знизити рівень вмісту радіоактивного цезію на 28%, а варка у киплячій воді знижує рівень цезію майже на половину.

Нагадаємо, минулого року зруйнований енергоблок ЧАЕС накрили велетенським рухомим саркофагом.

За матеріалами The Telegraph, Qartz, Calluna.se.