Естроген у мозку підтримує пам’ять

Жіночі статеві гормони – естрогени, які виділяються нейронами в головному мозку і в чоловіків, і в жінок – відіграють важливу роль у підтримці пам’яті. Про це йдеться у науковій праці дослідників з Університету Августа в Джорджії, США, яку було опубліковано в журналі Journal of Neuroscience.

Естрогени – це група гормонів, які є найбільш активними у жіночому організмі. Однак усі естрогени утворюються з чоловічих статевих гормонів – андрогенів – за допомогою каталізатора, який називається ароматазою. Естрогени виробляються переважно яєчниками і є одними з головних речовин, що забезпечують жіноче репродуктивне здоров’я. Але ці гормони виробляються також у шкірі, жировій тканині, молочних залозах та мозку в обох статей.

Вчені встановили, що, коли нейрони мозку продукують замало естрогену, то між нервовими клітинами утворюється значно менше зв’язків – синапсів. Це важливо, тому що кількість нейронів та синапсів між ними саме і визначає нашу здатність до запам’ятовування. Чим їх більше, тим міцнішою є наша пам’ять та гнучкішим розум.

Крапля естрогену для мишей

Науковець Дарелл Бранн та його колеги, проводили досліди на мишах, яким блокували виділення ферменту ароматази в нейронах. Дослідники стримували виділення ароматази, унеможливлюючи перетворення андрогенів в естроген. Це блокування проводили в передньому мозку, де знаходиться гіпокамп, який забезпечує довгострокову та просторову пам’ять, а також кора – структура, відповідальна за пам’ять, увагу, свідомість та мислення.

Виявилося, що у тих тварин, яким знизили рівні ароматази та естрогену на 70-80%, в порівнянні з нормальними мишами погіршувалася просторова пам’ять, здатність до розпізнавання та пригадування небезпечних для них речей. Коли ж їм відновлювали рівень естрогену, їхній стан одразу покращувався.

Нейрон гіпокампу. Синім позначено ДНК, зеленим – відростки нейрона. Джерело: Getty Images

До слова, це справедливо не лише для мишей. Про погіршення пам’яті при лікуванні препаратами, які стримують виділення ароматази, повідомляли також пацієнти з естрогензалежним раком молочних залоз.

При проведенні поведінкових тестів, у дослід включили мишей, яким видалили яєчники, щоб уникнути наявності циркулюючого естрогену в мозку. Зі зниженим рівнем естрогену зміцнення синапсів, що є одним з ключових процесів у запам’ятовуванні, відбувалося недостатньо ефективно. Проте, як тільки безпосередньо в гіпокамп додали еквівалентну кількість естрогену, мозок за кілька хвилин відновив цю здатність.

Вимикаючи ароматазу, вчені помітили, що також погіршується робота білків CREB та BDNF. Вони також беруть участь у процесах навчання та запам’ятовування.

Знахідка науковців вказує на те, що естроген, продукований нейронами, є новим нейромодулятором – речовиною, з допомогою якої “спілкуються” нервові клітини, і без якої неможливі такі процеси, як мислення. А запускається цей процес, скоріш за все, глутаматом – всім поширеною харчовою добавкою, яка є звичною в мозку і виконує важливу функцію збудження нервових клітин.

Астроцити – інший тип клітин мозку, однією з функцій яких є формування каркасу нейронів шляхом їх групування. Як показало дослідження, вони виділяють естрогени лише у відповідь на травму. В такому випадку речовини, які виділяються імунними клітинами при травмуванні, мабуть, спонукають конкретно астроцитів до вироблення гормону.

Тепер вчені в дослідах блокують ароматазу і в нейронах, і в астроцитах одночасно, оскільки ці два типи клітин пов’язані. Вони вважають, що дізнавшись, як саме регулюється ароматаза в мозку, і чи знижується рівень естрогену в мозку з віком, можна відкрити шлях до розробки нової стратегії лікування деменції та втрати пам’яті.

Journal of Neuroscience (2019), doi: 10.1523/JNEUROSCI.1970-18.2019.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

57 Shares:
Перегляньте також
Далі

Походження мешканців Південно-Східної Азії виявилося більш заплутаним, ніж вважалося

Велика група вчених із різних країн провела генетичне дослідження решток людей, що жили у Південно-Східній Азії у доісторичну…
Далі

Дослідники зняли молекулу ДНК з рекордною деталізацією

Дослідники з Інституту ракових досліджень Сполученого Королівства отримали унікальні знімки нитки ДНК, що розкручується та зчитується молекулярними машинами…
Люстра квантового комп'ютера
Далі

IBM збирається відкрити потужності свого квантового комп’ютера для приватного сектора

Одна з найбільших у світі компаній з розробки програмного забезпечення ще нещодавно відзвітувала про чергове зниження прибутків за…
Далі

Ракові клітини використовують власні токсичні відходи для прискорення свого розвитку

Ракові клітини володіють здатністю повторно використовувати відходи свого обміну речовин. Про це свідчить нове дослідження, проведене в лабораторіях…