2 min read

Наночастинки від татуювання циркулюють всередині тіла - дослідження

Наночастинки від татуювання циркулюють всередині тіла - дослідження

Елементи, з яких складаються чорнила для татуювань, вільно подорожують тілом людини у формі мікро- та наночастинок. Нове дослідження німецьких та французьких вчених також свідчить про те, що ці наночастинки накопичуються у лімфатичних вузлах.

Вперше, дослідники отримали аналітичне підтвердження розповсюдження органічних та неорганічних сполук, а також токсичних домішків у штучно пігментованих тканинах тіла людини. За словами вчених з Європейського Синхротрона (ESRF), Гренобль, Франція, нове відкриття стало можливим завдяки використанню двох лазерів дослідницького центру.

Оксид титану – у вашу лімфатичну систему

“Коли хтось хоче зробити тату, він уважно підшукує салон, де будуть стерильні голки, які не використовувались повторно. Ніхто не перевіряє хімічний склад чорнил, проте наше дослідження показує, що, можливо, це варто було б робити.”

– пояснив Гірам Кастілло, один з авторів дослідження.

Перенесення частинок з татуювання до лімфатичних вузлів. Після введення чорнила, частинки можуть транспортуватися через кров, лімфатичні рідини або імунні клітини – фагоцити, а потім накопичуються у місцевих лімфатичних вузлах. Коли тканина загоюється, наночастинки з чорнила залишаються в шкірі та дренажних лімфатичних вузлах. Джерело: C. Seim.

Реальність полягає у тому, що нам мало що відомо про домішки, присутні у чорнилах для татуювання. Здебільшого, чорнила в тату-салонах містять природні органічні пігменти, але в них також можуть бути присутні консерванти та токсичні елементи: нікель, хром, марганець або кобальт.

Окрім вуглецю, другим серед найбільш поширених інгредієнтів у таких чорнилах залишається діоксид титану (TiO2). Діоксид титану створює білий пігмент, який використовується для отримання інших відтінків. Цю речовину також активно використовують у харчових додатках, сонцезахисних кремах та промислових фарбах. За словами вчених, діоксид титану відповідальний з повільне загоєння ран та свербіж, який виникає після нанесення татуювання.

Вченим і раніше було відомо, що чорнила від татуювань потрапляють у шкірні лімфовузли. Проте вони не могли передбачити, що чорнила потрапляють туди у формі наночастинок.

“І це є проблемою – ми не знаємо, як себе поводять ці наночастинки.”

– стверджує Бернард Гессе, один з провідних авторів дослідження.

Зображення частинок і розподіл розмірів різних елементів пігменту з татуювання. а, d) Ti та Br, що містяться у пігменті “фталоціанін зелений 36”, розташовані поруч один з одним. б, е) зображення у логарифмічному масштабі Ti, Br та Fe у тих же областях, що викладені в а) та d) виявлення первинних частинок різних видів пігментів. c, f) збільшений масштаб вказаних областей у b) та e), відповідно. Кредити: C. Seim.

Вчені отримали важливі докази переміщення та довготривалого накопичення пігментів з фарб для татуювання. Нове дослідження має розкрити зв’язки, які існують між хімічними структурами та визначити вплив пігментів на тканини.

Можливо, тепер перед тим, як відвідати тату-салон, ми будемо частіше цікавитися складом фарб, які мають потрапити до нас під шкіру. Принаймні, доки ми не дізнаємося, що саме роблять наночастинки у лімфовузлах.

Scientific Reports (2017), doi: 10.1038/s41598-017-11721-z