2 min read

Телескоп Горизонту Подій скоро зробить перші в історії людства знімки чорної дір?

Телескоп Горизонту Подій скоро зробить перші в історії людства знімки чорної дір?

Телескоп Горизонту Подій (Event Horizon Telescope) нарешті готовий робити знімки об’єкта Стрілець А* – ймовірної чорної діри.

З 5-го по 14-те квітня цього року, віртуальний телескоп, який знаходився в процесі розбудови протягом останніх двох десятиліть, буде вдивлятися в надмасивну чорну діру в центрі нашої Галактики.

Мета: зняти чорну діру

ТГП – це фактично масив радіотелескопів, розташованих в різних країнах, на різних континентах по всьому світу, зокрема в Антарктиді.

Мапа з позначенням розташування масиву телескопів
13 радіотелескопів, об’єднаних в глобальний Телескоп Горизонту Подій. Лінії на мапі позначають групи телескопів, які мають спільну видимість космічного неба. Ці телескопи будуть працювати разом, аналізуючи чорні діри. Група, позначена зеленим, буде аналізувати об’єкти у північному небі, червоні – у південному, а чорні – у північному та південному. Джерело: Perimeter Institute

Використовуючи техніку, яка називається радіоінтерферометрія з наддовгою базою, команда ТГП перетворює всі обсерваторії, що беруть участь в проекті, в один величезний телескоп, який охоплює всю планету. Такий великий і потужний телескоп потрібен через те, що Стрілець А * – маленька цяточка в небі. В той час як об’єкт, на думку вчених, має масу близько чотирьох мільйонів Сонць, його розмір – розмір сфери горизонту подій – становить “всього” 20 мільйонів кілометрів (для порівняння, діаметр Сонця – 1.4 млн км). А знаходиться він на відстані 26 тисяч світлових років від нашої планети.

За словами команди ТГП, це “еквівалентно спробі розгледіти з Землі грейпфрут на поверхні Місяця”.

Обсерваторії, що беруть участь в проекті, обладнали атомними годинниками для точного вимірювання часу та об’ємними системами зберігання даних. За оцінками вчених, кількість даних, зібраних одним телескопом за період спостереження, сягатиме 1800 Тб. Потім ці дані на жорстких носіях відправлять до обсерваторії MIT Haystack, де алгоритми візуалізації перетворять їх на фотографії.

Але, перш ніж ми побачимо першу в історії людства фотографію чорної діри, може пройти ще близько року. Саме стільки, вважають дослідники, може зайняти обробка даних. Що ж стосується того, що вони очікують побачити, то це має бути щось на зразок того, що було отримано під час моделювання у минулому році:

Горизонт подій: комп'ютерна модель
Комп’ютерна модель горизонту подій. Джерело: X-ray: NASA/UMass/D.Wang et al., IR: NASA/STScI / Feryel Ozel

Виходячи з загальної теорії відносності Айнштайна, ми маємо побачити “місячний серп” який оточує чорну кулю. Це світло яке випромінює газ та пил провалюючись у чорну діру. Але що як ми побачимо щось зовсім інше?

“Як я казав раніше, це погана ідея ставити проти Айнштайна. Але якщо ми все ж побачимо щось, що буде повністю відрізнятись від наших очікувань, нам доведеться переглянути теорію гравітації”

– каже лідер групи дослідників Шеперд Доелмен з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики.

Це стане першим прямим поглядом людства всередину чорної діри, а не лише спогляданням пов’язаних ефектів. Астрономи отримають унікальні дані, які допоможуть їм вивчити поведінку цих дивних космічних створінь. Хоча перші спостереження почнуться у квітні, самі оброблені зображення можуть бути опубліковані до кінця року.