2 min read

Термоядерний реактор Wendelstein 7-X запустили

Термоядерний реактор Wendelstein 7-X запустили

3 лютого 2016 року у Німеччині провели вдалий запуск термоядерного ректора та згенерували першу водневу плазму.

У грудні минулого року були проведені останні перевірки установки. Минулої середи вчені з Інституту Макса Планка перейшли до першого з серії експериментів, які повинні показати, чи здатний Wendelstein 7-X стати частиною повноцінної термоядерної електростанції. І, схоже, їм вдалось заплановане.

Науковці помістили невелику кількість водню у камеру, схожу на пампух, та підігріли його електромагнітним випромінюванням у 2 мегавати, яке можна порівняти з енергією 6 000 мікрохвильових печей.

plasmawanderstein
Перша воднева плазма у Wendelstein 7-X. Джерело: IPP.

У результаті, у реакторі утворилась гаряча плазма, електрони відокремились від атомів та почали дрейфувати у магнітній пасці, а атоми водню встигли вступити у синтез та перетворитись на гелій.

 

За температури у 80 мільйонів градусів та проміжком існування у чверть секунди, перша воднева плазма пристрої повністю задовольнила наші очікування.

 

– розповів доктор Ганс-Штефан Бош, оперативний директор проекту. 

Запрошені політики на першому експерименті з запуску термоядерного реактора Wendelstein 7-X
Запрошені політики на першому експерименті з отримання плазми на Wendelstein 7-X.

Німці дуже пишаються досягненням своїх вчених. У день запланованого старту до Інституту Макса Планка завітали відомі німецькі політики, зокрема канцлер Ангела Меркель.

Чому Wendelstein 7-X, а не ITER?

Роботи над термоядерним реактором почались з 50-х років. Радянські вчені створили ТОКАМАК, який використовує сильні струми та магнітне поле для контролю за плазмою. Такий реактор досить просто побудувати, але ним дуже важко керувати. За схожим принципом у Франції був збудований міжнародний дослідницький термоядерний реактор ITER, але він також зберіг головний недолік свого пращура – дуже короткий час утримання плазми.

Wendelstein 7-X має на меті усунути цей недолік та стати основою для повноцінного термоядерного енергоблока, який міг би вирішити енергетичну та екологічну кризу, яка насувається на людство.

Стеллатор набагато спокійніший. Його значно складніше збудувати, проте ним легше керувати.

– пояснив голова проекту Томас Клінгер.

Для довідки: термоядерні реактори (ТОКАМАК, ITER) у якості джерела енергії використовують реакцію синтезу атомів водню або гелію так само, як це відбувається у зорях. Тому вони генерують енергії набагато більше, ніж йде на їхнє утримання.

Для утримання плазми в таких агрегатах вчені використовують потужне зовнішнє магнітне поле, яке генерує струм у надпровідниках довкола.