2 min read

Отримано чітке зображення найвіддаленішої галактики в історії спостережень

Отримано чітке зображення найвіддаленішої галактики в історії спостережень

Нове зображення з космічного телескопа “Габбл” розкрило найвіддаленішу галактику, завдяки унікальному явищу на тканині простору-часу – гравітаційному лінзуванню.

Галактика–ембріон

Ембріональна галактика SPT0615-JD існувала у проміжку часу, коли Всесвіту було близько 500 млн років від народження.

Галактика SPT0615-JD
У NASA змогли сформувати цей чіткий знімок SPT0615-JD завдяки гравітаційному лінзуванню, яке збільшило та розтягнуло світло. Джерело: NASA/ESA/B. Salmon (STScI)

Раніше, астрономи вже спостерігали галактики такого ж віку, проте отримати їхнє чітке зображення було неможливо через колосальну відстань (час), що розділяє їх з Землею.

Явище гравітаційного лінзування виникає через гравітаційний вплив на тканину простору-часу космічних тіл, що знаходяться перед об’єктом спостережень. Сила тяжіння ближчих об’єктів закручує та перетворює простір на гігантську космічну лінзу, яка робить віддаленіші об’єкти яскравішими та більш сфокусованими для глядача.

Гравітаційне лінзування
Приклад гравітаційної лінзи, яка утворила “космічну посмішку” з двох тьмяних галактик – очі, утворені галактиками SDSSCGB 8842.3 та SDSSCGB 8842.4. Знімок космічного телескопа Габбл. Джерело: NASA & ESA

Оскільки SPT0615-JD знаходилась безпосередньо за масивним галактичним скупченням, дослідникам вдалось роздивитись далеку галактику з особливими деталями. І якби не гравітаційна лінза, це було б просто неможливо.

Лінзування від гравітаційного поля також викривляє вигляд кінцевої галактики, тому контури об’єкта на зображенні виявиляються трохи кривими.

Астрономи вже користувались гравітаційними лінзами для пошуку далеких галактик, які залишаються недосяжними для наявних у людства телескопів. Проте,

“жодна інша галактика-кандидат ще не була знайдена на такій великій відстані, і яка б розкривала просторову інформацію на цьому дуговому знімку”,

зазначив Бертт Салмон, провідний автор дослідження –

“Анілізуючи ефекти гравітаційного лінзування на знімку цієї галактики, ми можемо визначити її дійсний розмір та форму.”

Попередній аналіз даних, зроблений командою Салмона, показав, що ембріональна галактика на знімку була зафіксована у стані, в якому вона знаходилась 13,3 мільярда років тому, через близько половину мільярда років після Великого Вибуху.

Максимально можлива маса SPT0615-JD відповідає 3 мільярдам сонячних мас, що становить близько 0,01 маси нашої галактики – Чумацький шлях. Діаметр SPT0615-JD не перевищує 2500 тисячі світлових років. Для порівняння, діаметр Чумацького шляху становить 100 тис. світлових років. Такі характеристики SPT0615-JD роблять її класичним прикладом архетипових галактик, які сформувались невдовзі після Великого Вибуху.