3 min read

Китайська космічна станція Тяньгун-1 падає на Землю: місце та час зіткнення (оновл?

Китайська космічна станція Тяньгун-1 падає на Землю: місце та час зіткнення (оновл?

Спеціалісти з усього світу спостерігають за неконтрольованим спуском китайської космічної станції Тяньгун-1.

Розрахунки та імовірності

Особливість будови станції така, що більшість уламків має згоріти в атмосфері. Але все ж існує вірогідність, що окремі частини конструкції дістануться поверхні Землі.

Астрофізик з Гарвардського університету Джонатан Макдауелл в інтерв’ю для “The Guardian розповів, що частини конструкції, такі як ракетні двигуни, напевно, є занадто міцними, щоб вони згоріли при повторному входженні в атмосферу Землі, і це може призвести до падіння на земну поверхню шматків сміття вагою до 100 кг.

Схема руйнування станції Тяньгун-1
Орієнтовна схема руйнування станції Тяньгун-1. Джерело: aerospace.org

Точно визначити місце падіння заздалегідь дуже складно. Спираючись на особливості орбіти станції, вчені передбачають, що вона впаде десь між 43 градусами північної широти та 43 градусами південної широти. Але, як показано на ілюстрації, в потенційних точках падіння імовірність, що саме туди влучить станція, складає менше одного відсотка. Лише на межах визначеної зони ймовірність збільшується до кількох відсотків. Але можливість, що станція влучить в населений пункт взагалі є незначною, адже більшу частину поверхні планети займає океан. То ж підстав для хвилювання практично немає.

Потенційна ділянка падіння Тяньгон-1
Потенційна ділянка входу в атмосферу китайською станцією Тяньгун-1 (широта та довгота). Ліворуч розташована діаграма густини населення, праворуч – імовірність зіткнення на цій широті. Джерело: ЄКА

Наразі понад 10 великих організацій беруть участь у спостереженнях за падінням Тяньгун-1. Це дає змогу проводити спостереження космічної станції якомога частіше, а також дозволяє порівнювати розрахунки та передбачення від різних груп вчених з метою підвищення точності прогнозів часу та місця падіння.

Одною із методик є радарні спостереження, що проводить група Інституту високочастотної фізики та радіолокаційної техніки Фраунгофера за допомогою 34-х метрової антени. Це дозволяє визначати орієнтацію станції в просторі та відстань до неї.

Радарні зображення Тяньгун-1.
Радарні зображення Тяньгун-1. Джерело: Fraunhofer FHR

Місія Тьянгун-1

Тяньгун-1 було запущено в космос у вересні 2011-го. Це перша космічна станція, що була побудована та запущена Китайською Народною Республікою. Маса станції на момент запуску становила близько 8500 кг.

Тяньгун-1 складається з двох модулів: жилий експериментальний модуль, де могли жити та проводити експерименти тайконавти (так називаються китайські космонавти), та сервісний модуль, де розміщувались прилади та системи забезпечення станції.

Експериментальний модуль Тяньгун-1 обладнаний тренажерним спорядженням та двома станціями для сну. Внутрішні стіни космічного корабля мають схему двокольорового фарбування – один колір символізував землю, і інший — небо. Це допомагало тайконавтам підтримувати свою орієнтацію у невагомості. Внутрішні камери високої роздільної здатності дозволяли контролювати пілотовані місії з Землі, а дві станції для сну мали індивідуальне керування освітленням. Туалет та кухонне обладнання для пілотованих місій забезпечувалось приєднуваним космічним апаратом “Шеньчжоу” і не були інтегровані в сам модуль Тяньгун. Один член екіпажу з трьох осіб спав у космічному апараті “Шеньчжоу”, бо в Тяньгун-1 не вистачало місця.

Тяньгун-1
Художнє зображення китайської космічної станції Тяньгун-1 на навколоземній орбіті. Джерело: erospace.org

До Тяньгун-1 було здійснено одну безпілотну місію Шеньчжоу-8 для тестів наближення та стикування та дві пілотовані місії: Шеньчжоу-9 та Шеньчжоу-10.

21 березня 2016 року Китай офіційно заявив, що з Тяньгун-1 було завершено приймання телеметричних даних. Пізніше, 14 жовтня, було повідомлено, що станція згодом згорить в атмосфері Землі. Проте офіційно Китай не повідомив, чи втратив він контроль над Тяньгун-1. Відомо, що після останньої пілотованої місії, станцію перевели в сплячий режим. Вірогідно, що вивести її з цього режиму не вдалося, адже термін експлуатації станції майже вдвічі перевищив запланований. На думку дослідників, це все ж більше схоже на неконтрольований спуск.

Чому так складно визначити час та місце?

На низьку орбіту космічних об’єктів навколо Землі впливають кілька факторів, параметри яких точно не відомі. По-перше, земна атмосфера неоднорідна. Хоч на таких висотах вона й має незначну густину, але її неоднорідність в різних точках орбіти по різному гальмує китайську станцію. Точно визначити параметри верхньої атмосфери дуже складно.

По-друге, спеціалістам не відома точна орієнтація Тяньгун-1, адже телеметрія від неї не надходить. Форма станції не сферична, вона має модулі та ще й сонячні панелі. Коли не відома орієнтація станції, складно порахувати, з якою силою ця станція буде гальмуватися атмосферою.

По-третє, існує деяка похибка у визначенні точного положення станції на орбіті та її швидкості. Тож, слідкуйте за оновленнями на сторінці.