1 min read

Токсичне забруднення торкнулось найглибших океанічних западин

Токсичне забруднення торкнулось найглибших океанічних западин

Стає все важче знайти місця на планеті, які не були б забруднені відходами промисловості.

Цього разу дослідники були здивовані своєю знахідкою на глибині 10 км у Маріанській западині. У зразках тканин місцевих видів були виявлені заборонені промислові хімікати, а у декількох кілометрах вище на морському дні лежали пластикові пакети та пивні банки.

Дуже токсичні креветки

Команда британських біологів з Ньюкаслського університету побувала у двох найбільших світових океанічних западинах – Маріанському жолобі та западині Кермадек поблизу Нової Зеландії. Щоби визначити рівень проникнення токсинів у підводну фауну, вони брали невеликі проби дрібних ракоподібних амфіподів, відомих як бокоплави.

Два жолоби розташовуються на відстані близько 7000 км один від одного, однак, як виявилось, місцеві амфіподи в обох місцях мають екстремально високий рівень отруєння токсинами. Вчені зазначили “екстремально високий” рівень вмісту токсичних хімікатів у тканинах креветок, тому що порівнювали його з найбільш забрудненими місцями на планеті.

Банка з-під пива у Марианській западині
Джерело: Пивна банка на глибині 3 780 м у Марианській западині. NOAA Office of Ocean Exploration and Research, 2016 Deepwater Exploration of the Marianas.

Мова йде про поліхлоровані дефініли, надзвичайно активні органічні сполуки хлору. Цей хімікат був заборонений ще у 70-х, коли було встановлено, що він викликає рак.

У Маріанській западині вміст цієї речовини у бокоплавах у 50 разів перевищує рівень, який був зафіксований у зразках крабів у одній з найзабрудненіших річок Китаю – Ляохе.

“Ми все ще вважаємо, що глибини світового океану є віддаленими та незайманими місцями, позбавленими людського впливу, однак наше дослідження демонструє, що це, на жаль, дуже далеко від істини.”

– зазначає один з авторів дослідження Алан Джеймісон.

Наступним кроком вчених стане дослідження рівнів забруднення мешканців глибин частинками пластику. Чи здивує нас кількість пластикових шматків, які знайдуть вчені у підводних тварин?