4 min read

ТОП-10 проривних технологій 2016 року

ТОП-10 проривних технологій 2016 року

Всесвітній економічний форум відкриває досягнення у науці та технологіях, яким під силу змінити наше життя, докорінно перетворити промисловість та врятувати нашу планету.

На сайті організації опублікували перелік інноваційних технологій, які найближчим часом можуть стати ключем до вирішення глобальних світових проблем.

Оскільки ми входимо у “Четверту промислову революцію”, нам життєво необхідно розробити загальні норми та протоколи, щоби впевнитись у тому, що технології служать людству та забезпечують квітуче та стале майбутнє.

— зазначив Джеремі Юргенс, головний директор з інформаційних зв’язків організації.

Одним з критеріїв суддів під час конкурсного відбору було визначення вірогідності, що у 2016 році та чи інша технологія зробить стрибок у власному розвитку. Через це конкурсний перелік зокрема містить давно відомі технології, які досягли дорослого рівня лише зараз та готові виявити відчутний ефект на суспільство.

Ось Топ-10 технологій 2016 року:

1. Наносенсори та Інтернет наноречей

нанотехніка

Поки Інтернет речей (Internet of Things) продовжує свій розвиток, щоби до 2020 року об’єднати разом 30 мільярдів пристроїв, більш витончена технологія — наносенсори, здатні інтегруватися всередині людського тіла або цілих архітектурних блоків, потрапляють у новий тренд. Якщо науковцям дійсно вдасться об’єднати так званий Інтернет наноречей, вже у недалекому майбутньому ми маємо шанси побачити геть інакшу медицину, архітектуру, сільське господарство та фармакологію.

2. Акумулятори нового покоління

NASA
Акумуляторні батареї для телескопа Габбл. Джерело: NASA

Головним чинником, що гальмує розвиток відновлюваних джерел енергії залишається баланс між кількістю згенерованої та спожитої енергії. Однак нові розробки у галузі акумулювання енергії у батареях на основі натрію, алюмінію та цинку, відкривають нові можливості для чистих та надійних джерел енергії. Такого роду розробки можуть стати джерелом екологічної цілодобової енергії для локальних мереж та цілих селищ.

3. Блокчейн

Блокчейн

У галузі розподілених закодованих електронних транзакцій з онлайн валютою Біткоїн було зроблено чимало значних кроків. Лише минуло 2015 року сума венчурних інвестицій у цю галузь перевищила 1 мільярд доларів. Блокчейн претендує на те, щоби стати новою незалежною фінансовою системою з фундаментальним впливом на суспільство, ринок та уряди.

4. 2D матеріали

graphene

Матеріал товщиною в один атом — графен добре відомий, проте не єдиний у своєму роді наноматеріал. Різке падіння собівартості виробництва такого 2D матеріалу означає його проникнення у цілий спектр промислових застосувань, від повітряних та рідинних фільтрів до одягу та акумуляторних батарей.

5. Автономні машини (автоботи)

selfdrivingcars

Сьогодні країни тільки починають розмірковувати над дозвольними рішеннями щодо загального використання автопілотованих авто. Але розширення географії з автоботами видається неминучим. Вони мають потенціал рятувати життя, берегти екологію та стимулювати економіку, покращуючи якість життя усіх верств населення, зокрема людей похилого віку. Ці факти підштовхують ключові технології до нового стрибка, щоб принести абсолютно безпечні та автономні авто у повсякденну реальність.

6. Органи на чіпах

людська легеня на чіпі
Людська легеня на чіпі. Джерело: Harvard’s Wyss Institute

Мініатюрна модель людського органу може розміститися на пластині розміром з флешку — інноваційні розробки здатні перевернути дослідницьку медицину та виробництво ліків, дозволивши вченим побачити біологічні процеси так, як ніколи раніше.

7. Сонячні батареї на основі перовскиту

Сонячний модуль з перовскитом
Сонячний модуль з перовскитом. Джерело: phys.org

Новий матеріал для фотовольтаїк забезпечує їм три головні переваги у порівнянні з класичними кремнієвими сонячними елементами: вони простіші у виготовленні, можуть використовуватись практично будь-де та мають більш ефективну генерацію електроенергії.

8. Відкриті екосистеми зі Штучним інтелектом (ШІ)

Штучний інтелект може відчувати гумор
Штучний інтелект може відчувати гумор

Досягнення останніх років у розробці алгоритмів аналізу мови та соціальної свідомості у поєднанні з безпрецедентними обсягами доступних даних вже незабаром створять справжніх віртуальних помічників. Вони зможуть консультувати нас щодо стану здоров’я, контролювати витрати чи, навіть, підбирати гардероб.

9. Оптогенетика

Оптогенетичний синій лазер у мозку щура
Оптогенетичний синій лазер у мозку щура. Джерело: robinsonlab.research.wesleyan.edu

Вчені активно використовують світло, щоби записати та змоделювати активність нейронів у мозку. Однак останні дослідження у цьому напрямку свідчать про можливості ще більше заглибитись у живу тканину. Це може допомогти краще лікувати людей з розладами роботи мозку.

10. Системи метаболічної інженерії

Metabolism
Метаболічна інженерія шукає нові механізми синтезу продуктів та палива. Джерело: biochem.unl.edu

Особливий прогрес відбувся у синтетичній та системній біології, еволюційній інженерії. Це означає, що у нашому розпорядженні опинилась ще більша кількість хімічних будівельних блоків, які простіше та вигідніше виготовляти з рослин, а не з викопного палива, яке шкодить клімату та планеті в цілому.

Якщо вам сподобалась ця стаття, тисність поширити нижче. І нехай прогрес усім нам йде тільки на користь.