2 min read

У Джунглях Камбоджі знайшли древній мегаполіс кхмерів

У Джунглях Камбоджі знайшли древній мегаполіс кхмерів

Військова технологія лазерного топографування з повітря допомогла вченим віднайти втрачений мегаполіс кхмерів, з’єднаний з храмовим комплексом Ангкор-Ват.

Площа відомого комплексу Ангкор-Ват сягає 200 квадратних кілометрів, однак з новою знахідкою, яку джунглі приховували протягом багатьох віків, його загальні розмірі зростають до сучасного мегаполіса.

LiDAR віртуальна карта Компонг Свай у Комбоджі
Цифрова мапа поверхні Преа Кхан у Компонг Свай: топографічний рельєф охоплює близько 120 квадратних кілометрів поверхні, схованої під джунглями. Джерело: angkorlidar.org

Гучне відкриття зробили австралійські археологи з Університету Сіднея. Вчені використали технологію під назвою LiDAR — з повітря земну поверхню сканували лазерами та оптичними детекторами, створюючи загальну віртуальну мапу цього району джунглів. Раніше цю технологію використовували західні військові для стеження за субмаринами супротивника з повітря.

Загублене місто Terence Carter
Загублене місто під горою Кулен. Джерело: Теренс Картер

Ми відкрили під лісом цілі міста, про розташування яких ніхто не знав — біля храму Преа Кхан, Компонг Свай, виявилось, ми знайшли лише частину комплексу Махендрапарвата на Пном Кулен (ред. — відкрито у 2012 р.). На цей раз ми отримали повну картину і вона величезна, вона не поступається за розмірами Пномпеню.

— розповів доктор Деміен Еванс, один з авторів дослідження.

Виявилось, що непрохідні тропічні ліси Камбоджі приховують одразу декілька великих міст довкола Ангкора, які з’єднані з ним різними дорогами та водними каналами. Втрачений мегаполіс, на думку вчених, має від 900 до 1400 років історії. Окремі міста за площею перевищують столицю Камбоджі – Пномпень. 

Самбор Прей Кук
Карта місцевості довкола Sambor Prei Kuk. Джерело: angkorlidar.org

Гучна археологічна знахідка може докорінно змінити наші уявлення про історію кхмерської цивілізації та відповісти на питання, чому надзвичайно розвинені міста були залишені та втрачені у джунглях.