2 min read

У LIGO підтвердили реєстрацію гравітаційних хвиль 11 лютого

У LIGO підтвердили реєстрацію гравітаційних хвиль 11 лютого

У LIGO підтвердили фіксацію гравітаційних хвиль, джерелом яких стали дві чорні діри на відстані 400 мегапарсек від Землі.

Перша інформація з зіткнення була отримана ще 14 вересня, однак науковці прийняли рішення детально вивчити отримані дані. Останні декілька місяців науковці

Одна з чорних дір мала масу, що у 36 разів перебільшувала масу Сонця, а інша мала приблизно 29 мас Сонця. Оскільки два об’єкти оберталися навколо спільного центру по спіралі, вони утворювали єдину масу, яка складала за підрахунками команди LIGO 62 сонячні маси. Таким чином, це було перше зіткнення двох чорних дір, яке спостерігали вчені.

Кіп Торн на прес-конференції LIGO
Кіп Торн є одним з засновників проекту LIGO. Фізик також консультував режисерів та сценаристів кінострічки “Інтерстеллар

Це був науковий політ на Місяць, і ми висадилися на Місяці

– заявив професор фізики та керівник проекту Девід Рітз

Відкриття фізичного явища, яке було передбачено Загальною теорією відносності може принести науковцям Нобелівську премію.

Сигнал від гравітаційних хвиль
Свідчення існування гравітаційних хвиль – графік фіксації коливань простору-часу на LIGO. 

 Під час зіткнення чорні діри створили сильний шторм у тканині простору-часу

– розповів Кіп Торн –

За час короткого зіткнення чорних дір була сгенерована потужність, яка у 50 разів перевищувала потужність усіх зірок у Всесвіті. Але, через те, що час зіткнення був надзвичано малий, вихід енергії був незначний. Енергія дорівнювала енергії трьох Сонць.

Вчені вважають, що з відкриттям гравітаційних хвиль розпочалась нова ера досліджень космосу. Лазерний інтерферометр LIGO здатний фіксували коливання простору-часу та “чути” гравітаційні хвилі з періодом коливань, що становить мілісекунди. Однак нові інструменти, зокрема космічні орбітальні детектори, зможуть фіксувати коливання з періодом від декількох годин до десятків років, ба навіть століть.

Відомий вчений-космолог Стівен Гокінг вже заявив, що він залюбки використає гравітаційні хвилі у своїй Теорії термодинаміки чорних дір, яка стверджує, що “площа результуючої чорної діри перевищує площу чорних дір, які зливаються”. На його думку, цей факт підтверджуються спостереження LIGO.