2 min read

У Південній Америці знайшли жаб з природною флуоресценцією

У Південній Америці знайшли жаб з природною флуоресценцією

Джунглі Південної Америки стали домівкою для великої кількості різноманітних земноводних. Там ви можете знайти надзвичайно отруйного дереволаза або червонооку райку, яка дуже нагадує якогось персонажа з мультфільму. У цей екзотичний ряд вчені додали ще один вид, який випромінює світло, – Hypsiboas punctatus.

Перша флуоресцентна амфібія у природі

Якби ви зустріли цей вид вдень, ви би не побачили нічого дивного. Hypsiboas punctatus виглядає, як звичайна тропічна жаба та має на своїй, здебільшого зеленій, спині охайні цятки, розміром з горошину. Але все змінюється, якщо ви піднесете ультрафіолетове світло.

Як зазначає автор статті у NatureHypsiboas punctatus виявилась першим земноводним з природною фруоресценцією, яку відкрила наука.

Флуоресценція виникає, коли поверхня поглинає світло з короткими хвилями та перевипромінює його у довгих хвилях. Тож, коли ультрафіолет (короткі хвилі) потрапляють на флуоресцентний об’єкт, він випромінює назад видиме світло, представлене моторошним зеленим, синім або червоним світінням.

У природі флуоресценція поширена у підводних мешканців: риб, акул, коралів та навіть черепах, однак таку особливість значно складніше знайти у сухопутних тварин. Досі фруоресценцію на суші спостерігали в окремих видів папуг та скорпіонів.

Несподіване відкриття відбулось, коли Джуліан Фейвович та його колеги з Аргентинського музею природничих наук вивчали пігменти жаб-дереволазів та застосували ультрафіолет.

“Для деяких речей, які ми запланували, було потрібно освітити шкірні тканини жаб за допомогою ультрафіолету”

– розповів у інтерв’ю NewScientist Фейвович.

“Потім ми зрозуміли, що вся жаба почала флуоресценувати”.

h punctatus
Hypsiboas punctatus

У чому криється причина природної зелено-синьої фруорисценції цяткової жаби достеменно невідомо. Вчені припускають, що це може взагалі не бути важливим для виживання цього виду. А здатність до випромінювання світла може бути пов’язана виключно з наявністю певних молекул у шкірі тварин.

Команда біологів також з’ясувала, що Hypsiboas punctatus випромінює довгі хвилі у спектрі, який бачать інші жаби того самого виду. Природна флуоресценція робить цю екзотичну жабу на 30% яскравішою у сутінках, а також на 19% яскравішою, коли Місяць уповні. Цей факт може бути лише збігом, однак це може також свідчити, що флуоресценція робить їх помітнішими вночі, коли вони найбільш активні.