3 min read

Український WALL-E - ДКМ «Шабля» - рятує життя на передовій

Український WALL-E - ДКМ «Шабля» - рятує життя на передовій

Час, коли перемогу у війні визначала сама тільки сила, давно позаду. Тепер на заваді безпідставній агресії постає значно потужніший арсенал – розум, що здатен генерувати та втілювати у життя революційні ідеї.

Потреба – кращій рушій прогресу. А потреба захищати своїх найкращих та найхоробріших – тих, хто щодня ризикує життям заради майбутнього, змушує до нових звершень. Саме таку ціль – врятувати життя українським військовим, замінивши їх роботами, ставили перед собою інженери «Батальйону технічної підтримки», створюючи дистанційно-керований бойовий модуль (ДКМ) «Шабля».

Ми не можем прибрати солдат з поля бою, але можем зменшити ризик загрози життю на полі бою, за допомогою бронетехніки,

пише «Батальйон технічної підтримки» у facebook.

Автоматизований дистанційно-керований вогневий комплекс, або автоматична турель «Шабля», зовнішньо, справді нагадує робота з мультфільму. Хіба що наміри у неї значно серйозніші, про що недвозначно натякає кулемет нагорі.

ДКМ призначена для стаціонарної установки на нерухомі об’єкти або спецтранспорт. Координація «Шаблі» здійснюється за допомогою пульта керування та монітора, що дозволяє вести бій на відстані. Оператор, перебуваючи у безпечному місці, за 500 метрів, дистанційно керує бойовим модулем за допомогою мікроконтролера. Кулемет ПКТ, p боєкомплектом у 1000 патронів, що пробивають 10 мм високотехнологічну бронепластину, має прицільну здатність стрільби по наземним та повітряним цілям до 1000 м, з темпом у 700-800 пострілів на хвилину.

Технічні характеристики ДКМ Шабля

Неймовірний шлях пройшли інженери Євгеній Третяк та Григорій Дмитрів разом із волонтерами «Батальйону технічної підтримки» та «Народного проекту», створивши одразу три модулі всього за один рік. Складно уявити кількість годин тяжкої праці, польових випробувань, правок і знову випробувань. Однак, бодай одне врятоване життя вартує зусиль.

«Шабля» у дії

Наразі українські бойові модулі вже пройшли «бойове хрещення» на передовій. Перший прототип та другу вже значно видозмінену турель в грудні 2015-го року було передано 93-тій аеромобільній бригаді Збройних сил України. Наступні модулі в порівняні з найпершим зразком кардинально відрізняються у всьому – від інженерних рішень до електроніки. Інженер та розробник Євген Третяк значно покращив їхні технічні можливості. Разом з товаришем йому вдалось оптимізувати також і можливості керування.

Обидва модулі повернулись на ремонт, коли вже підходила до кінця робота над третьою “Шаблею”. Зараз дві бойові одиниці знаходяться в зоні проведення Антитерористичної операції (АТО).

Третя Шабля легша, монтаж відбувається в рази швидше, додали можливість швидкої заміни акумуляторів,

– розповіла Science Ukraine волонтер проекту Катерина.

Фінансування «Шаблі»

Збір коштів на втілення ідеї проходив на платформі всеукраїнського центру волонтерів «Народний проект» та силами незламних патріотів «Батальйону технічної підтримки». В рамках проекту заявлено випуск 10 бойових модулів. Вкрай приємно відзначити, що українці завзято підтримали ідею – тож кошти на реалізацію партії вдалось зібрати одразу. Однак згодом, значна зміна курсу валют сильно вдарила по вартості матеріалів та «нутрощів» турелі, тож наразі невідомо достеменно, чи стане коштів на розробку всіх запланованих 10 бойових одиниць.

Звичайно, хотілося б їх усі втілити, але ж такий проект потребує вливання коштів, тож ми поки збираємо ідеї до купи і виходячи з можливостей робимо далі,

– додала волонтер.

Чимало людей долучились до проекту не лише фінансово – волонтери та розробники отримують багато листів з ідеями щодо того, як вдосконалити чи по-новому застосувати турель. Із особливою вдячністю команда розробників відгукується про талановитих та чуйних волонтерів з групи «Українські хіміки», що допомогли у ремонті другої «Шаблі».

Попереду ще прірва роботи – нові ідеї прагнуть втілення якомога швидше, а пошкоджені турелі – ремонту. Так, зазнавши значних ушкоджень, нещодавно «додому» повернулась найперша «Шабля». Попри бойові травми, вона знов рветься до бою, тож, щойно вдасться зібрати кошти на заміну монітора та два зарядні пристрої, вона повернеться на передову, аби дати прочухана нападникам.

Ми працюємо… Ми не винайшли колесо чи джерело постійної енергії. Ми зробили дієву дистанційно-керовану платформу, тому що віримо, що майбутнє за технологіями. Там де для інших були роки та мільярди для розробок, нашим стимулом були ви – українці та життя захисників. Можливість дистанційного керування – запорука збереженого життя солдата,

пише «Батальйон технічної підтримки» у соціальних мережах.

Ми певні, що попри всі труднощі, бойовий дух, закладений силами сотень людей, – від розробників до всіх, хто долучився, – допоможе втілити заплановане, а нова українська “Шабля” стане синонімом перемоги.