2 min read

В Індійському океані під водою знайшли втрачений континент

В Індійському океані під водою знайшли втрачений континент

Затиснутий шмат земної континентальної кори знайшли у підніжжя острова Маврикій, що в Індійському океані.

Історія суперконтиненту

Близько 200 мільйонів років тому на поверхні планети існував єдиний суперконтинент Гондвана, який охоплював Африку, Південну Америку, Індію, Антарктиду та Австралію, почав повільно розділятись на частини. Згодом, ці частини стали тими континентами, які ми бачимо сьогодні. Однак нове дослідження стверджує, що Гондвана породила ще один континент, який загубився у водах теплого Індійського океану.

Лінії розділяють застиглу лаву на поверхні лавового озера
Лінії розділяють застиглу лаву на поверхні лавового озера у Гаваях. Континенти схожим чином дрейфують на мантії планети.  Джерело: David Dow – USGS

Вчені, які займалися вивченням земної кори помітили нерівності у гравітаційному полі планети, що вказували на можливе потовщення кори у цьому регіоні.

Острів Маврикій видавав таку собі гравітаційну опуклість, і це привело Л’юїса Ешвола, геолога з Вітватерсрандського університету, та його колег до думки, що Маврикій сидів на доброму шматку затонулого континенту.

Цікава геологія затонулого континенту

Дослідники взялись за вивчення геології острова та каміння, яке було утворене під час давньої вулканічної активності на цьому місці. Вони шукали один контретний матеріал – цирконій, оскільки він також містить вкраплення радіоактивного урану та торію. Цей мінерал здатен зберігатися протягом мільярдів років, тому вчені геологи використали його для точного датування своїх знахідок.

Згідно з прес-релізом Ешвола, його команда дістала поклади цирконію віком 3 мільярди років. У той же час вік інших геологічних порід острова не перевищував 9 мільйонів років. На його думку, це пряме свідчення того, що Маврикій розташовується на більш давній корі, яка у прадавні часи була частиною цілого континенту. Поклади цирконію були саме з цієї древньої кори, проте згодом їх виштовхнула на поверхню  вулканічна активність.

Маврикій виявився невеликим континентом, який за площею не перевищує чверть Мадагаскару. Коли Індійська тектонічна плита почала відступати від Мадагаскару, вона розірвала невелику континентальну кору Маврикію та розтягнули її вздовж Індійського океану.

Цілком можливо, що й інші острови у цьому регіоні, зокрема Чагос, Каргадос Карахос та Лакшадвіп, також лежать на поверхні втраченого континенту, який попередньо охрестили Маврикією.

Цікаво, що у 2015 році ісландські дослідники з Університету Осло знайшли свідчення того, що Ісландія може знаходитись на вершині затонулого шматка континентальної плити.