3 min read

Вчені відкрили потужну речовину, що сповільнює старіння, у гранаті

Вчені відкрили потужну речовину, що сповільнює старіння, у гранаті

Готуйтеся зробити гранат частиною своєї повсякденної дієти, звісно, якщо ви хочете прожити довше.

Дослідники з Федеральної технічної школи Лозанни (EPFL) знайшли переконливі докази того, що речовина з цього солодкого фрукта відновлює мітохондрії у клітинах, продовжуючи їхнє життя майже на 50%. Назва цієї речовини уролітин А. Результати дослідження були опубліковані вчора у журналі Nature Medicine.

Секрети оздоровчого ефекту червоного фрукта привернули увагу команди вчених зі Швейцарії та приватної компанії Amazentis. Під час експериментів вчені знайшли молекулу, яка після синтезу травними бактеріями у кишківнику перетворюється на активну речовину, що запобігає старінню клітин м’язів — головного чинника старіння організму. Результати були перевірені на біологічно віддалених видах — гризунах та хробаках, однак вже можна говорити про приголомшливий успіх. Наступним кроком вчених стануть випробування на людях.

Йоган Ауверкс
Одни з авторів дослідження Йоган Ауверкс у власній лабораторії, Федеральна технічна школа Лозанни. Джерело: EPFL / Alain Herzog

Вся справа у мітохондріях

У клітинах організмів мітохондрії відіграють роль енергетичних акумуляторів. З часом, коли ми старіємо, ці клітинні блоки починають втрачати свої властивості та більше не можуть виконувати свою головну функцію — накопичувати енергію. Деградація мітохондрій призводить до погіршення стану м’язової тканини, тому м’язова слабкість є одним з проявів старіння. Серед іншого, деградація м’язових тканин напряму пов’язана з хворобою Паркінсона або тремтячим паралічем.

Молекулярний Давид проти Голіафа старіння

Вченим вдалось знайти молекулу під назвою уролітин А, яка без сторонньої допомоги повертає здатність клітин до перероблювання елементів зруйнованих мітохондрій у нові.

Це єдина відома молекула, здатна перезапустити процес прибирання мітохондрій під назвою “мітофагія”. Це повністю натуральна речовина, її ефект сильний та піддається вимірам.

— розповів Патрік Ейбішер, співавтор дослідження.

Щоби протестувати свою гіпотезу дослідники використали хробаків C. elegans. Цей вид користується особливою “популярністю” серед експертів, адже похилий вік для C. elegans наступає вже на 8-10 день їхнього життя. У результаті тривалість життя хробаків, що отримували уролітин, зросла на 45%.

Після успішних випробувань на хробаках, вчені перейшли до більш близького до людини виду та розпочали тести на мишах. Підстаркуваті миші, приблизно двох років, які отримували чудодійну молекулу з граната, продемонстрували на 42% кращу фізичну витривалість під час бігу у порівнянні з іншими контрольними мишами.

Життєдайна квінтесенція

Самі по собі гранати не містять нічого особливого, однак мають дуже важливий необхідний компонент, такий собі прекурсор, який може стати цілющим після перероблювання бактеріями. Справді важливу роботу виконують бактерії, що мешкають у кишківнику: вони споживають вміст граната та перетворюють його на молекулу уролітину А. Цей факт значно впливає на кількість чудодійної речовини, оскільки головна фабрика з виробництва еліксиру життя є травною системою, вона дуже залежить від виду тварини та її внутрішньої флори.

Інфографіка – синтез уролітину А. Джерело: SU / EPFL

Це також означає, що у вас випадково може не бути потрібних бактерій, щоби мати користь від гранату. Однак не варто засмучуватись через це — вчені вже працюють над вирішенням цієї проблеми та навіть заснували власну стартап-компанію. 

Якщо ж у вас залишились сумніви, що ця речовина подіє на людях, зверніть увагу на факт від авторів дослідження:

Еволюційно віддалені одне від одного види, такі як C. elegans. та миші реагують на одну й ту саму речовину однаково. Це гарна ознака того, що ми маємо справу з основним механізмом у живих організмах.

— йдеться у прес-релізі EPFL.

За словами керівника новоствореної компанії Amazentis та співавтора дослідження Кріса Ріншча, молекулярна ефективність цієї речовини пояснюється мільйонами років паралельної еволюції рослин, тварин та бактерій. Саме тому прекурсор до уролітину А можна знайти не тільки у гранатах, але й у більшості горіхів та ягід.

З відкриттям швейцарців багато фармакологічних компаній будуть змушені переглянути свої погляди на боротьбу зі старінням. Нам залишається сподіватись, що клінічні дослідження на людях пройдуть у відповідності до всіх стандартів. Можливо, вже за декілька років ми зможемо скористуватись надбанням мільйонів років еволюції?