1 min read

Вчені вперше "вирізали" код ВІЛ із ДНК живого організму

Вчені вперше "вирізали" код ВІЛ із ДНК живого організму

Вражені клітини вдалось «очистити» від шкідливого коду, завдяки технології редагування генів CRISPR/Cas9.

Молекулярні біологи з Темпльского університету під керівництвом Камела Халілі вперше в історії змогли «вирізати» з ДНК живої клітини ділянку, уражену вірусом імунодефіциту. Раніше вчені вже довели, що технологія CRISPR/Cas9 дозволяє видаляти вірусні послідовності з клітини-господаря, але досліди проводились виключно in vitro – тобто «у пробірці». Віднині, ефективність технології доведено і на живому організмі – in vivo.

У якості піддослідних, в експерименті використали трансгенних щурів та мишей (і за цей внесок у майбутнє без страшної хвороби, людство їм безмежно вдячне). Для того, щоб помістити модифіковану під видалення генів ВІЛ систему CRISPR у організм, використали аденовірусний вектор – молекули, що містили необхідний нуклеотидний код та гени білку Cas.

За два тижні аналіз генома виявив, що ділянку ВІЛ вирізано із ДНК практично у кожній тканині. При цьому кількість вірусної РНК значно зменшилась у лімфоцитах та лімфовузлах.

Значення дослідження тим важливіші, що гени вірусу імунодефіциту людини здатні проникати у геном клітин імунної системи господаря, перепрограмовуючи її.