2 min read

Великий адронний колайдер проти привидів та паранормальних явищ

Великий адронний колайдер проти привидів та паранормальних явищ

Відомий британський фізик Брайан Кокс стверджує, що відсутність будь-яких точних фізичних свідчень на користь аномалій у ВАК виключає існування привидів.

Останнім часом на Заході спостерігається зростання захоплення паранормальними явищами. Це можна було б назвати поверненням “моди”, однак деякі люди й досі зустрічаються з речами, які вони не можуть пояснити з наукової точки зору. Вони починають вірити у свій досвід та з захопленням розповідають про нього іншим. На цій хвилі до борців з привидами доєднався відомий фізик та популяризатор науки Брайан Кокс. Він висловив свою думку з цього приводу, базуючись на власному досвіді роботи у Великому адронному колайдері (LHC).

Великий адронний колайдер

ВАК залишається найбільшим прискорювачем квантових частинок, який ми коли-небудь будували. 27 кілометрів труби з потужними електромагнітами у формі тороїда слугують розгінним майданчиком для двох променів, які рухаються у протилежних напрямках. Важкі квантові частинки розганяють до швидкості, яка досягає швидкості світла, щоби влаштувати їм лобове зіткнення.

Тунель Великого адронного колайдера
Тунель Великого адронного колайдера. Джерело: CERN

Загалом у ЦЕРН працює близько 10 000 науковців та інженерів, завдання яких полягає у дослідженні різноманітних властивостей цих квантових частинок. На ВАК шукають відповіді на питання про будову Всесвіту та теорію Великого Вибуху. Саме через глибину досліджень у ВАК Брайан Кокс взявся спростувати власне існування паранормальних явищ.

Ніяких енергетичних слідів привидів

Фізик зробив свою заяву під час трансляції передачі “The Infinite Monkey Cage” на радіо BBC Radio Four, темою якої була наука та паранормальні явища.

Якщо ми хочемо мати якийсь шаблон, який міг би зберігати та відбивати інформацію про живі клітини, тоді ми маємо визначити, який носій може слугувати йому домівкою та забезпечувати взаємодію з іншими частинками матерії, з яких складаються наші тіла. Ми повинні, іншими словами, вигадати доповнення до Стандартної Моделі квантових частинок у фізиці, якого ми ще не бачили на Великому адронному колайдері. Це практично немислимо на типових для наших тіл енергетичних рівнів взаємодії частинок.

На шоу також був присутній інший відомий популяризатор науки та науковець Ніл Деграсс Тайсон. Після почутого він вирішив натиснути на Кокса задля пояснень:

Якщо я правильно зрозумів те, що ви щойно заявили, ви стверджуєте, що ЦЕРН, Європейська організація з ядерних досліджень, спростувала існування привидів.

На це Кокс відповів досить лаконічно: “Так”.

Вочевидь, Кокс апелював до можливостей Великого адронного колайдера реєструвати найменші частинки енергії, які з’являються під час зіткнень квантів. Якби привиди складалися з енергії, ми б з легкістю зафіксували їхні складові.