4 min read

Випустимо пару! Чи безпечні електронні сигарети: за та проти

Випустимо пару! Чи безпечні електронні сигарети: за та проти

Е-цигарки (e-cigarettes) отримали розповсюдження після 2003 року, тому серед громадськості та науковців не вщухають суперечки щодо того, чи шкідливі електронні сигарети. Наукових досліджень не так вже й багато, а спекуляцій у ЗМІ — значно більше. Science Ukraine спробував розібратися, хто ж все-таки має рацію.

По-перше, головна відмінність е-цигарок полягає у тому, що вони не мають продуктів згоряння, а лише випаровують спеціальний пропіленгліколевий розчин. Через цю особливість, нещодавні завзяті палії охоче переходять на електронні цигарки, сподіваючись отримати той самий ефект без шкідливого впливу тютюнового диму на легені та горло. Цю тенденцію, як не дивно, підтримують й великі тютюнові компанії, такі як Philip Morris. Останні вже не перший рік мають справу з посиленням законодавчої боротьби з тютюнопалінням у світі, тому інвестують чималі кошти у розробку “власних” запатентованих моделей.

По-друге, е-цигарки набули значної популярності серед молоді. Лише у США, за даними Центру контролю та запобігання поширенню захворювань (CDC), минулого року мільйони дітей використовували електронні цигарки. Починаючи з 2011 року їх кількість зросла на 15 %. Одночасно дослідники відзначили падіння показників споживання тютюнових цигарок та сигар. Електронні інгалятори випаровують речовину, яка містить до п’яти компонентів, а продукти згоряння тютюну — приблизно 4000 складових, серед яких наявні канцерогени та мутагени. Тож, на перший погляд, можна впевнено стверджувати, що е-цигарки більш безпечні за своїх “паперових пращурів”.

Що таке електронна цигарка?

Усі електронні інгалятори мають схожу конфігурацію. Кожний такий пристрій містить акумулятор, який живить нагрівальний елемент (спіраль). Поряд встановлюється спеціальна капсула з нікотином та розчином ароматичних масел.

Як працює електронна цигарка - інфографіка science ukraine
Як працює електронна цигарка – інфографіка від Science Ukraine

Функціонал електронних цигарок відрізняється у залежності від їх вартості. Деякі інгалятори одноразові, інші ж мають змінні капсули та багаторазові акумулятори, які заряджаються від USB-інтерфейсу. У сучасних моделях можна знайти регулятори напруги та концентрації нікотину, який потрапляє у пару, а також світлодіоди для імітації паління.

Якщо людина користується електронною сигаретою, вона вдихає та видихає пару.

Гайда пускати пару

Минулого року дослідження британських вчених надало нових аргументів на користь використання електронних цигарок. У Агентстві суспільного здоров’я Англії, яке підтримується Міністерством здоров’я Сполученого Королівства, заявили, що е-цигарки наносять на 95% менше шкоди у порівнянні з тютюновими. У тому ж агентстві додали, що електронні інгалятори відіграють важливу роль, допомагаючи кинути палити цілим групам людей, тому вони сподіваються, що ці пристрої будуть включати у медичне лікування.

Електронні цигарки можуть змінити розклад сил у галузі охорони здоров’я, зокрема скороченням значних коливань у здоров’ї, які викликані тютюнопалінням.

– розповіла одна з авторів дослідження професор Енн МакНіл з Королівського коледжу Лондона.

Проте, того ж року британські законодавці прийняли норми, за якими неповнолітнім у Великобританії забороняється продавати електронні цигарки. Такі дії свідчать про значну дивергенцію поглядів щодо е-цигарок серед науковців та громадськості, які не впевнені чи виявляться інгалятори безпечними у багаторічній перспективі. До того ж, пара від більшості електронних цигарок містить нікотин, який хоча й не є канцерогеном, однак викликає звикання.

Прихована небезпека

Геть інша думка у американських вчених з Університету Каліфорнії, які встановили, що пара з електронних цигарок руйнує ДНК у живих клітинах. Вчені відокремили екстракт з випарів та використали його для обробки клітин у лабораторії. У результаті в оброблених клітинах розвинулись пошкодження ДНК і вони померли набагато раніше контрольної групи. Електронні сигарети без нікотину мали на 50% більше пошкоджень ланок ДНК, а ті, що містили нікотин мали у 3 рази більшу руйнацію впродовж наступних восьми тижнів.

Наше дослідження досить ґрунтовно показало, що електронні цигарки не такі безпечні, якими їх намагаються показати суспільству у рекламі. Ми змогли встановити, що на загальному рівні електронні сигарети пов’язані з підвищеною смертністю клітин.

– пояснює доктор Джессіка Вонг-Родрігез, професор патології в Університеті Каліфорнії, Сан-Дієго –

Виходячи з доказів, які ми маємо на сьогодні, я можу стверджувати, що електронні цигарки не кращі за звичайні тютюнові.

Попри оптимістичні заяви британського агентства, Всесвітня організація охорони здоров’я, вчені Лондонської школи гігієни та тропічної медицини разом з Університетом Ліверпуля висловлюють занепокоєння щодо використання електронних сигарет.

Паріння з електронними цигарками
Екстракт речовин з пари від нікотинових електронних сигарет руйнує ДНК клітин – вчені

У черговому експерименті вчені використали звичайний епітелій, який вкриває внутрішні органи та дихальні шляхи. Клітини, які піддали впливу випарів з електронної цигарки мали декілька видів пошкоджень, зокрема розриви ланцюгів ДНК. Подвійна спіраль ДНК має два ланцюги молекул, які переплітаються. Якщо один з цих ланцюгів руйнується, процес ділення клітин не відбувається правильно, тому зростає ризик виникнення ракових пухлин. Уражені клітини також були більш схильні до запуску апоптозу та некрозу, які призводять до їх загибелі.

З нікотином або без?

Науковці з Сан-Дієго протестували два різновиди електронних цигарок, нікотиновмісні та безнікотинові. Їх результати підтвердили, що нікотинові цигарки в три рази інтенсивніше руйнують клітини. Крім того, нікотин також викликає звикання. Не забули?

Коли ви припиняєте вживати нікотин, у вас можуть виникнути неприємні симптоми: роздратованість, втома, депресія або тривога. До того ж, використання електронних цигарок з нікотином може призвести до передозування цією речовиною, адже випари не відчуваються так сильно, як дим від паління тютюну. Тому науковці застерігають нас від надмірного використання е-цигарок з нікотином та рекомендують згодом взагалі відмовитись від них.

Комерційна зацікавленість

В Україну вже почали імпортувати цілий асортимент електронних інгаляторів, а їх розповсюдження не регулюється законодавством. Втім, цілий ряд країн заборонили продаж та придбання е-цигарок з нікотином своїм громадянам: у Японії, Швейцарії, Сингапурі, Гонконгу, Непалі та ОАЕ.

Зазвичай тютюнові корпорації, які виробляють власні електронні сигарети та розчини до них подають свої продукти як “альтернативу” звичним цигаркам та порівнюють їх з нікотиновими пластирами. Однак, ані доповідь ВОЗ, ані дослідження американських науковців до уваги не беруться. Висновки робіть самі.