2 min read

Дослідники вивчають раптові пожежі у Західній Ґренландії

Дослідники вивчають раптові пожежі у Західній Ґренландії

Полум’я виникло там, де його ніхто не очікував побачити – спалахнули ліси у західній частині Ґренландії. Дивна випадковість для кутка планети, який більше пов’язують зі снігом та льодовиками.

Серія займань виникла неподалік невеликого міста Канґерлуссуак, яке слугує базовим табором для численних груп дослідників. Звідси вчені мають доступ до льодового поля та західних льодовиків Ґренландії.

Найбільша пожежа вже охопила понад 12 квадратних кілометрів, а стовб диму розтягнувся на десятки кілометрів у небо. Це змусило місцеву владу тимчасово заборонити полювання та туризм у цьому регіоні, повідомляють місцеві ЗМІ.

Супутник Sentinel-2 зафіксував стихійні пожежі у Західній Ґренландії. Джерело: Pierre Markuse/flickr
Супутник Sentinel-2 зафіксував стихійні пожежі у Західній Ґренландії. Джерело: Pierre Markuse/flickr

Все ж трохи дивно дізнатись про пожежі у Ґренландії. Більшу частину найбільшого у світі острова вкриває крига, а лісів там практично немає. Вогонь здебільшого поширюється травою, кущами, вербами та іншій невисокій рослинності у тундрі, яка займає вільну від криги територію.

Безпрецедентні пожежі у бореальних лісах

Даних про кількість займань у Ґренландії протягом останніх років небагато, проте вони з’являються у контексті стихійних пожеж у всьому північному поясі планети. Тайгові або бореальні ліси розкинулися від Аляски та Канади до Північної Європи та Росії, і вони постійно знаходяться під контролем дослідників, тому ситуація з науковими даними тут інша. Згідно зі статистикою, сьогодні бореальні лісти горять з безпрецедентною швидкістю. За останні 10 000 років у тундрі ніколи не виникало стільки пожеж з такою інтенсивністю.

Пожежа біля міста Канґерлуссуак
Пожежа біля міста Канґерлуссуак, Ґренландія, охопила понад 12 кв. км. Джерело: NASA Earth Observatory, Jesse Allen

На думку Стефа Лермітта, експерта з аналізу кліматичних даних у Делфтському технічному університеті, дані NASA за останні 17 років спостережень свідчать про те, що стихійні пожежі і раніше виникали в Ґренландії. Однак через особливість алгоритмів обробки даних з супутника MODIS не можна бути впевненим, що кожна реєстрація відповідала реальному займанню.

Втім, Лермітт відзначає, що 2017 рік видався рекордним за загальною кількістю пожеж, які зареєстрував супутник NASA MODIS.

У Геологічній обсерваторії Данії та Ґренландії повідомили, що незадовго до перших займань температура у цьому регіоні піднялась до 12 °C. Можливо, цього було достатньо, щоби полум’я почало поширюватись територією тундри.

Події у Західній Ґренландії свідчать не про масові пожежі, а про фундаментальні кліматичні зміни, які торкнулися тундри. Льодовиковий щит острова містить достатньо води, щоби підняти рівень світового океану на 6 метрів.

Попіл від пожеж у різних частинах світу лише пришвидшує танення криги. Повітряні потоки розносять частинки сажи, які поглинають значно більше світла та розігрівають поверхню льодовиків.