3 min read

Зима наступає

Зима наступає

На одному з фото – розгублені фізіономії білого ведмедя Семена – нелегала в Антарктиці, і мене, коли сьогодні не знайшли жодного пінгвіна на нашому острові. А ще кілька днів тому їх тут були сотні.

Пінгвіни поки десь поруч, просто погана льодова обстановка і їм вже важко до нас пробиратися. Кити ваблять далекими фонтанами, але до них зараз ніяк не дістатися. Поки не знаємо, чи це вже остаточно прийшла зима, чи ще відступить і дозволить попрацювати в океані та в наших улюблених протоках.

Мене часто запитували про те, що я буду робити на станції взимку, коли не буде можливості працювати з китами. По-перше, кити далеко не уходять і берегові спостереження за ними теж є дуже актуальними.

Різнокольорові горбачі з останнього травневого китового виходу. Фото: Оксана Савенко

По-друге – до нас приходять тюлені, які навесні будуть розмножуватися неподалік, і ми запланували важливі дослідження.

Також будемо здійснювати моніторинг птахів і маємо багато завдань від наших колег-біологів, які виконуватимемо протягом зими. Наприклад, минулого тижня я вперше в житті робила гідрохімічні дослідження зразків води, а також відбирала та фільтрувала новим для себе способом воду для вивчення місцевих вірусів, бактерій та еукаріот (за методом отримання ДНК з довкілля).

А біолог і керівник нашої експедиції – Ігор Дикий, останнім часом заглибився у детальні дослідження паразитофауни місцевих риб (волонтерів, які з радістю допоможуть ловити рибу, тут довго шукати не треба). Геофізик Жека, сьогодні виконував обстеження острова Вінтер за допомогою георадара, а асестували йому метеоролог Тарас та наша чудова лікарка – Наталя, яка ніколи не залишається осторонь, коли є можливість чимось допомогти. Метеорологи – Сашко, Сергій і Тарас, пильно несуть вахти та стежать за різними показниками погоди і озоновим шаром. А йоносфера планети перебуває під суворим контролем геофізика Богдана.

Члени 24 Української антарктичної експедиції
Члени 24 Української антарктичної експедиції на станції Академік Вернадьский. Фото: Оксана Савенко

Механік і дизеліст – Антон і Андрій, так піклуються про системи життєзабезпечення станції, що іноді забувають про обід чи вечерю. Але вони знають, що на них завжди чекають кулінарні шедеври від кухаря Боді. Ну а про інтернет ви, мабуть, вже чули – з ним ситуація дійсно значно покращилася. Системний адміністратор, Сашко, так розмістив точки доступу вай-фаю, що несподівано для себе я отримала важливе повідомлення, перебуваючи в приміщенні бані. Добре, що хоч на вершині острова ще можна відчути себе далекою від зовнішнього світу.

Та нещодавно в водах нашого невеличкого архіпелагу виконували дослідження американські колеги, з якими я перетиналась в минулому році на американській станції Палмер. Цього разу криголам стояв неподалік від нашого острова і ми обмінялися привітаннями. Головне, чим відрізняється цей період від попереднього, насиченого подіями літнього сезону, на якому мені також пощастило працювати – з’явився час для обробки даних, і перші скромні результати цьогорічної роботи по китах вже навіть були представлені на IX Міжнародній Антарктичній конференції в Києві.

Протока Пенола
Протока Пенола. Фото: Оксана Савенко

З побутового, все частіше прибираємо сніг на своїх ділянках, бо його стає дедалі більше. Маємо трохи часу для дозвілля, який я поки використовую переважно для фізичних тренувань та для навчання важливим для мене програмам з обробки даних, а також для виконання тих робочих завдань, які я, на жаль, не встигла зробити до від’їзду.

Насправді, тут чудово працюється. А ще, за будь-яких обставин, ми дотримуємося розпочатої британцями традиції святкових субот, по яких збираємося на вечерю нашою невеличкою і дружньою полярною родиною та спілкуємось, співаємо і танцюємо до ранку.

Сьогодні чотири місяці як я оселилася на станції Вернадський. Маю стабільне відчуття ніби я вдома, а кожен день тут щасливий і наповнений змістом. Сподіваюсь, що так буде і надалі, і цьому не завадять ані сувора антарктична зима, що попереду, ані тривожні політичні новини з України. Хочеться вірити, що все буде добре, бо так багато залежить від кожного з нас. Всім передаю вітання від учасників 24-ї УАЕ. Залишаємось на зв’язку.

Текст опубліковано з дозволу автора. Оригінал.