1 min read

Великий адронний колайдер зафіксував нову квантову частинку - унікальний баріон

Великий адронний колайдер зафіксував нову квантову частинку - унікальний баріон

Підвищення потужностей найбільшого квантового прискорювача у світі не було даремним: чергове зіткнення принесло фізикам нову квантову частинку з родини баріонів.

Він складається з двох “чарівних” c-кварків та одного верхнього u-кварка. Таку конфігурацію пророкували чинні теорії квантової механіки, однак фізики шукали її роками.

Довгоочікуваний баріон з’явився під час аналізу зіткнення в детекторі експерименту LHCb, який являє собою частину Великого адронного колайдера у CERN та спеціалізується на вивченні порушень CP-симетрії.

Анімація реального зіткнення протонів на Великому адронному колайдері у 2010 році.
Джерело: ATLAS Experiment

Нагадуємо, у березні ми повідомляли, як фізикам з LHCb вдалось зафіксувати п’ять нових мультикварків.

Важковаговик з чарівними кварками

Баріонами у квантовій фізиці називають родину важких квантових частинок. Найбільш знайомі нам баріони – це протони та нейтрони. Вони також складаються з трьох дрібніших частинок – кварків, проте відкритий на LHCb баріон має майже у тричі більшу масу ніж у протона. Енергія Xicc++ складає 3621 МеВ, що відповідає категорії справжнього важковаговика у Стандартній моделі.

“Відкриття баріона з двома важкими кварками представляє значний інтерес та надасть нам унікальний інструмент для подальших експериментів з квантової хромодинаміки, теорії, яка описує сильну взаємодію, одну з чотирьох фундаментальних сил.”

– зазначив у прес-релізі Джованні Пасалева, прес-секретар об’єднання LHCb –

“Такі частинки допоможуть нам зміцнити силу прогнозування наших теорій.”

Дослідники очікують нових можливостей, щоби вивчити параметри розпаду та утворення нової квантової частинки. Тепер у них буде можливість розпочати пошуки інших баріонів з важкими кварками всередині та перевірити на міцність власні теорії.