4 min read

Погляд на блокчейн крізь кам'яні гроші острова Яп

Погляд на блокчейн крізь кам'яні гроші острова Яп

Археолог Скотт Фіцпатрік та фінансист Стефан МакКеон з Орегонського університету нещодавно провели порівняльний аналіз кам’яних грошей острова Яп та сучасних криптовалют, заснованих на технології блокчейну.

Вони знайшли між ними багато спільного, однак їхні дослідження спричинили гарячі дискусії щодо того, чим є і чим можуть стати гроші взагалі.

Чи довіряєте ви блокчейну?

Як відомо, ідея криптовалют полягає у тому, що кожна людина на Землі може випускати свої грошові знаки, придатні до обміну на товари. Усього лише й треба, що порахувати величезну кількість математичних операцій, і зробити так, щоб блок таких операцій, у якому зашифрована щойно “намальована” власноруч грошова одиниця порахувала купа людей по всьому світу.

Звичайно, що такий спосіб грошового розрахунку викликає безліч питань, оскільки традиційно право виготовляти грошові одиниці разом із тягарем забезпечення їхньої вартості брала на себе держава. І тому досі залишається незрозумілим, чи буде така фінансова система взагалі працювати.

І тут два спеціалісти з різних галузей знань з Орегонського університету звернули увагу на приклад із людської історії, коли гроші дійсно виготовлялися не централізованим органом, а самими людьми. Мова йде про кам’яні гроші “раї” з острова Яп, що зараз входить до Федеративних Штатів Мікронезії.

Архіпелаг острова Яп
Архіпелаг Яп

Ця острівна держава знаходиться в самому центрі Океанії, а острів (точніше невеличкий архіпелаг) Яп віддалений від найближчої землі майже на сім сотень кілометрів. І на самому Япі не вистачає багатьох речей. Наприклад, там майже немає кварциту, який у нас зараз використовується для виготовлення щебеню для потреб будівництва.

Як “намайнити” кам’яні гроші?

Але той кварцит дуже подобався жителям Япа. Настільки подобався, що деякі мешканці острова долали на човнах сотні кілометрів морем, домовлялися з населенням островів, на яких були поклади каміння, та вирізали з них великі кола з діркою посередині. Така форма дозволяла достатньо вільно переносити та перекочувати великі раї.

Але на цьому перетворення каміння на гроші не закінчувалося. Місцеві герої, що здобули їх, мали перевезти свої гроші назад до Япа та надати членам племені до них доступ, щоб ті оцінили їхню красу та правильність. Після цього вже раї можна було використовувати для прикрашання власної оселі чи обмінювати на них різні предмети.

Кам'яні гроші острова Яп
Раї – кам’яні гроші острова Яп. Джерело: Beades CC BY-SA 3.0

Взагалі-то, про раї європейці знали давно. У 19 столітті їх навіть трохи використовували в торгівлі. Однак у 20 столітті раї почали розглядати скоріше як “протогроші”, такі ж як мушлі та шкури вивірок. А справжні гроші з чітко фіксованою цінністю почали пов’язувати з виникненням держави.

Аж тут з’явився біткоїн, і багато людей побачила у ньому аналогію з раї. І там і там неконтрольований випуск обмежується складністю процесу, а не законом. І там і там існує публічне підтвердження вартості. І транзакції в обох випадках чогось коштують. Й історія цих обмінів у обох випадках була доступна всім, хто користується цією системою.

Лог транзакцій з використанням блокчейну
Лог транзакцій з використанням блокчейну. Джерело: ThomasV

Не дивно, що не тільки у Фіцпатріка з МакКеоном виникла підозра, що для грошей цілком нормально бути створеними не державою. Однак інші вчені, зокрема антрополог Девід Грібер з Лондонської школи економіки та політичних наук, не погоджуються з ними. Вони наводять саме той аргумент, який відокремив свого часу “протогроші” від справжніх грошей. Від каменю раї неможна відділити частку, щоб розрахуватися за щось менше. Або взяти з нього податок. Чи позичити. До того ж усі камені мають різну ціну. І в цьому вони відрізняються не тільки від валют звичайних, але й від криптовалют.

Які нам потрібні гроші?

Тож цілком можна було б зробити висновок, що нічого хорошого з проведення паралелей між криптовалютами та раї не вийде. Тим більше, що в 19 столітті на Япі сталося саме те, чого так бояться спеціалісти з криптовалют. Європейці почали масово продавати япцям сталеві інструменти, і раї почали знецінюватися. Однак до того, треба сказати, система працювала достатньо стабільно багато століть, свідченням чого були понад 13 тисяч каменів, присутніх на острові у 1929 році.

Презентація кам'яних грошей острова Яп
Презентація кам’яних грошей острова Яп під час інавгурації Федеральних Штатів Мікронезії (1978 р.) Джерело: TTPI (Trust Territory of the Pacific Islands) Headquarters

Проте в раї була одна особливість, яку сучасні гроші начисто втратили. Про раї не можна було сказати, що вони “мертві”, як купа банкнот. Кожен камінь цінувався не лише за розмір, форму чи матеріал. Основна цінність кожного раї полягала у тому, яка була історія його створення та подальшого обміну. Історія життя і, інколи, смерті людей, яка стала цінністю. Звичайно, що для фінансових операцій це вкрай незручно, але можливо це саме те, що потрібно багатьом людям, яким не допомагають знайти сенс життя зароблені ними тисячі доларів.

Society for American Archaeology ann. meet. (2018)