П’ятсотметровий апертурний сферичний телескоп (FAST), що у Китаї, зробив перше підтверджене відкриття через рік з моменту завершення будівництва.
Найбільший у світі радіотелескоп FAST з суцільною апертурою було побудовано наприкінці 2016 року з метою пошуку позаземних міжзоряних радіосигналів, дослідження пульсарів та молекул у міжзоряному просторі.

На цей раз астрономи використали гігантське блюдце для виявлення сигналу пульсарів на відстані шістнадцяти та чотирьох тисяч світлових років від Землі.
Перший крок радіогіганта FAST’а
Під час введення у стрій у серпні FAST зафіксував десятки кандидатів в пульсари, однак знадобився додатковий час, щоби перевірити результати. Згодом радіотелескоп в австралійській обсерваторії Паркса підтвердив знахідку – 22 та 25 серпня FAST відкрив два нових пульсари, які отримали найменування PSR J1859-01 та PSR J1931-01.

Обидві зорі являють собою надзвичайно щільні об’єкти, які швидко обертаються довкола своєї осі та створюють потужні магнітні поля. Ці поля спрямовують електромагнітне випромінювання у промінь, який, наче на світловому шоу, з кожним обертом малює у просторі коло.
На думку вчених, наша галактика налічує велику кількість пульсарів. Однак, через слабкість їхніх радіосигналів та інтерференцію з радіосигналами з Землі, такі об’єкти надзвичайно важко зафіксувати.
Розташування пульсарів та періодичність у пульсаціях робить їх дуже зручними орієнтирами у космосі. Цього року Китай також запустив у космос новітній супутник XPNAV-1, який першим почав визначати своє положення не за станціями на Землі, а за допомогою сигналів від пульсарів.
FAST знаходиться у зоні відносного радіомовчання і на сьогодні є найчутливішим радіотелескопом у світі. Загалом, це ідеальний інструмент для пошуку нових пульсарів.