Нобелівськими лауреатами з фізики у 2018 році стали Артур Ешкін, Жерар Муро та Донна Стрікленд

Нобелівські лауреати з фізики 2018: Артур Ешкін, Жерар Муро та Донна Стрікленд

Щойно Шведська королівська академія наук оголосила лауреатів Нобелівської премії з фізики 2018 року. Ними стали Артур Ешкін “за розробку оптичних пінцетів та їхнє застосування в біологічних системах”, а також Жерар Муро та Донна Стрікленд “за їхній метод генерації високоінтенсивних, ультракоротких оптичних імпульсів.”

Дослідник Артур Ешкін з Корнельського університету отримав 50% Нагороди, а Жерар Муро з Політехнічної школи Парижа та Донна Стрікленд з Рочестерського університету розділили навпіл другу частину.

Артур Ешкін розробив оптичний пінцет, здатний захоплювати та утримувати крихітні частинки, віруси, атоми та різні живі клітини лише за допомогою оптичних пучків.

До цього відкриття його надихнула наукова фантастика, де випромінювання часто використовується як інструмент для маніпуляції матерією. Йому вдалось використати лазер, щоби перенести невеличкі частинки матерії в центр світлового пучка та утримувати їх там  певний час.

Жерар Муро та Донна Стрікленд реалізували не менш приголомшливу техніку: вони досягли найбільш коротких на найбільш інтенсивних лазерних імпульсів в історії лабораторних досліджень.

Цікаві факти

  • Між 1901 і 2017 роками було присуджено 111 Нобелівських премій з фізики.
  • 47 Нагород присуджувались лише одній людині.
  • Досі Нобелівську премію з фізики отримало лише 2 жінки.
  • Фізик на ім’я Джон Бардін двічі отримував Нагороду у 1956 та 1972 р.
  • Лоренс Брегг у віці 25 років став наймолодшим лауреатом, коли отримав премію фізики разом зі своїм батьком у 1915 році.

Цьогорічними лауреатами Нобелівської премії з медицини та фізіології стали імунологи Джеймс Еллісон та Тасуку Хондзьо “за їхнє відкриття в лікуванні раку з пригніченням негативного імунного регулювання”.

19 Shares:
Перегляньте також
Далі

Застосування інфрачервоних спостережень дозволило уточнити відстань до 150 мільйонів зір, відкритих “Gaia”

Дані з космічного телескопа Gaia та Європейської південної обсерваторії допомогли дослідникам встановити відстань до 150 мільйонів зірок.
Дослідження в Південному океані
Далі

Українські науковці повертаються до дослідження Південного океану – вперше з 2001 року

13 листопада група українських вчених вперше після 17-річної перерви вирушила в дослідницьку експедицію з вивчення стану Південного океану.